Contact

Main Office

253-571-2700

Fax Number

253-571-2717

Address

1801 E 56th St, Tacoma, WA 98404

Directions

We'd like to hear from you

  1. The best place to start is your classroom teacher. Find contact information in the staff directory.
  2. For additional support or information contact your counselor or school principal. 
  3. For district programs and supports, contact our district office.

Search Our Staff Directory

Look for a staff member by their name, position, or title using at least one of the fields below and clicking the "Search Directory" button.

Not sure who to contact? Reach out to our main office at 253-571-2700.

Select the staff member's name for more details.

Casey Cox

Principal, COVID Site Supervisor

Robert Arial

Assistant Principal

Timothy Harris

Assistant Principal

Samuel Hernandez

Office Coordinator

Machel Salado

Guidance Office - Secretary/Registrar & Scheduling

Lucinda Torres-Staats

Main Office - Secretary & Attendance

Jennifer Barclay

Teacher - Algebra 8th

Julie Berggren

Teacher - Social Studies

Megan Brandkamp

Speech Therapist

Melaeni Brazley

Teacher - Band Director

Valerie Brown

Teacher - Language Arts

Brenda Buck

Teacher - Language Arts

Deborah Buck

Nurse

Ingrid Carlsen

Occupational Therapist

Darcel Carter

Teacher - Math 6th

Angelique Christanson

Nutrition Services Helper

David Coleman

Child Nutrition Cashier

Betsy Constantine

Teacher - Science/Coding

Dave Cook

Physical Therapist

Brandon Copeland

Shantell Cosom

Teacher - 6th Science

Jeremy Craign

Elective

Jessica Davis

Teacher - Visual Arts

Eileen Dawkins

Child Nutritionist Manager II

Rebecca De Echeverria

Trevor Dedrick

Teacher - Math/Science

Ronald Ellis

Teacher - Physical Education

Adam (Jim) Frederich

Sherry Galston

Teacher - Math

Gloria Gonzalez-Mancilla

Nutrition Services Helper

Heather Halvorson

Teacher - AVID 8th

Linda Harris

Teacher - Special Education

Chris Hartley

Teacher - Math Intervention

Sharon Hayden

Education Support Professional

Greg Janzen

Teacher - Technology/Photography/Media

Bonnie Jones-Gillespie

Teacher - ELL/English as a Second Language

Jerry Kaiser

Kelly Kaminski

Psychologist

Debbie Keith

Librarian

Joseph Kinerk

Teacher - Science 8th

Beverly Kruzie

Education Support Professional

Pavel Levchuk

Custodian

Lam Mai

Custodian

Martha Martin

Nutrition Services

Randall Martin

Lori Miller

Tess Morrison

Teacher - Language Arts 6th

Ian O'Gara

Teacher - Science

Kristin Oliver

Teacher - Choir

Delbert Parramore

Security Officer

Russell Phillips

School Counselor - 7th/8th Grade Last Names M-Z

Katie Porubek

Instructional Coach

Darlene Razzaq

Education Support Professional

Cleo Reed

Teacher - Math/Special Education

Jane Ross

Teacher - Social Studies

Karen Ross

Instructional Coach

Adam Sanders

Behavior Support Counselor

Remy Santos-Sami

Education Support Professional

Timothy Sheckler

Rhonda Tabron

Teacher - Special Ed

Jared Terrible

Teacher - English/Language Arts

Josh Terry

Teacher - Orchestra

Petr Turlak

Chief Custodian

Alyssa Urish

Teacher - ELA 6th

Don Webster

Teacher - Geometry & Math Intervention

Sheila Williams-Griffis

School Counselor - 6th/7th Grade Last Names A-L

Sarah Wiseman

Nurse